Gwarancja na notebooka

Każdy nowy notebook otrzymuje gwarancję producencką. W przypadku zwyczajnych laptopów jest to zazwyczaj jeden rok. Jeżeli jest mowa o lepszych urządzeniach, to wtedy możemy liczyć na 3 lata z możliwością przedłużenia okresu gwarancji nawet do 5 lat. Jeżeli kupujesz laptopa na firmę, to zazwyczaj dostajesz tylko rok gwarancji.

W jakich przypadkach skorzystasz z gwarancji na laptopa?

Gwarancja na laptopa jest realizowana wtedy, gdy:

  • Urządzenie posiada ukrytą wadę, o której nie mogłeś wiedzieć w momencie zakupu.
  • Laptop nie spełnia deklaracji producenta, czyli np. w ofercie sprzedaży były podane informacje nieprawdziwe, podczas gdy realnie Twoje urządzenie nie jest w stanie osiągnąć danych efektów czy też nie posiada podzespołów, które były deklarowane.
  • Nastąpiła awaria, której skutkiem nie było działanie użytkownika.

Jeżeli zalejesz lub potłuczesz swojego notebooka, to jasne jest, że nie zostanie on naprawiony w ramach gwarancji. Takim naprawom podlega tylko taka awaria, która nie ma związku z tym, jak laptopa użytkujesz. Jeżeli więc robisz coś źle, po czym następuje jego zepsucie, to serwis nie naprawi go za darmo, a wyłącznie za opłatą.

Zawsze należy korzystać z gwarancji, bo właściwie płacimy za nią w momencie, kiedy wybieramy solidny laptop. Jeżeli więc Twój sprzęt się popsuje, to nie naprawiaj go we własnym zakresie, tylko oddaj do naprawy gwarancyjnej.

Żeby zminimalizować ryzyko problemów pamiętaj o:

  • Poprawnym ładowaniu (właściwym zasilaczu i temperaturze).
  • Odpowiednim przenoszeniu danego urządzenia (torba, zapięcie na paski).
  • Właściwej obsłudze serwisowej (laptop co jakiś czas wymaga, żeby oddać go do serwisu, w którym sprawdzą poprawność jego działania).

Notebook powinien być serwisowany nawet wtedy, kiedy działa poprawnie. Chodzi o przedmuchanie go i wymianę pasty, a także sprawdzenie, czy wszystkie podzespoły są na swoim miejscu i nic się nie odkręciło, czy nie poluzowało. Laptopa na taki przegląd powinno się oddawać tak minimum raz w roku. Właściwie im częściej się z niego korzysta, tym częściej powinien być on serwisowany.

Jasne jest też, że w miarę upływu czasu urządzenie będzie się starzeć i działać coraz gorzej. Dysk będzie się zużywał, procesor będzie wsteczny w stosunku do obowiązujących dzisiaj technologii i tak dalej. Trzeba sobie zdawać z tego sprawę i nie wolno wymagać od kilkuletniego laptopa, żeby był w stanie idealnym. Tak jak nie można wymagać od samochodu, który ma 10 lat, by pachniał nowością. To jest po prostu fizycznie niemożliwe. Przecież każda rzecz się starzeje.

Dodaj komentarz